Jiří Pospíchal

Narozen v roce 1976, koncertní mistr Pražského komorního orchestru bez dirigenta, člen České filharmonie a pedagog.

Na housle začal hrát ve třídě svého otce Ladislava Pospíchala na znojemské hudební škole. Dále pokračoval na Konzervatoři v Brně, kde studoval u významného českého pedagoga prof. Bohumila Kotmela. Během této doby se pravidelně účastnil interpretačních kurzů a konzultací – u Václava Hudečka, Antonína Moravce nebo Pinchase Zuckermana.

Své vzdělání završil Jiří Pospíchal v roce 2002 absolutoriem na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, ve třídě houslového virtuosa a výrazné osobnosti českého houslového umění, Prof. Františka Novotného.

Od roku 1996 je Jiří Pospíchal členem České filharmonie. Kromě toho se intenzivně věnuje sólové a komorní hře, je členem komorního souboru Czech tripartitum.

Jako sólista vystupuje s předními českými tělesy Pražským komorním orchestrem, Plzeňskou filharmonií, Komorní filharmonií Pardubice, Moravskou filharmonií Olomouc a soubory Czech virtuosi, Musicou Bohemicou a Collegiem českých filharmoniků, se kterým natočil rovněž své profilové CD. Právě s tímto ansámblem hostuje Jiří Pospíchal pravidelně v Japonsku, kde si těleso za léta působení získalo své stálé publikum.

Jako host spolupracuje Jiří s jihokorejským Seouloratorio ve funkci koncertního mistra.

Zatím poslední nahrávka Jiřího Pospíchala se skladbami Bohuslava Martinů a jeho francouzských současníků, na které jsou mu partnery vynikající čeští interpreti Ivo Kahánek a Roman Novotný, sklidila vynikající ohlasy odborné kritiky.

Jiří Pospíchal působí ve funkci zástupce koncertního mistra České filharmonie a rovněž jako koncertní mistr v Pražském komorním orchestru bez dirigenta.

V současné době se Jiří intenzívně věnuje i pedagogické práci a po spolupráci s Mezinárodní konzervatoří Praha pokračuje ve školním roce 2011/12 jako pedagog na Konzervatoři Brno a dále na Slovácké základní umělecké škole v Uherském Hradišti, kde působí rovněž ve funkci zástupce ředitelky školy.

www.pospichalvioline.eu
www.slovackazus.cz